Organized by:
temp
temp
scotch egg
temp
temp
temp
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
temp-thumb
Days
Hours
Minutes
Seconds
EVENT SCHEDULE !
Time Event Qualifying/Final Venue Time
MONDAY – MARCH 04th
16:00 Licence Control & Jersey Check All Hotel Country Inn 60
17:00 Team Manager Meeting (For Para Cycling ) All Hotel Country Inn 60
TUESDAY – MARCH 05th
08:00 PARA CYCLING TIME TRIALS      
WEDNESDAY – MARCH 06th
08:00 PARA CYCLING ROAD RACES      
Time Event Qualifying/Final Venue Time
WEDNESDAY – MARCH 06th
16:00 Licence Control & Jersey Check All Hotel Country Inn 60
17:00 Team Manager Meeting (For Track Race ) All Hotel Country Inn 60
THURSDAY – MARCH 07th
08:00 WJ – Individual Pursuit (2 km) Qualifying 30  
08:30 MJ – Individual Pursuit (3km) Qualifying 40  
09:10 WE – Individual Pursuit (3km) Qualifying 40  
09:50 ME – Individual Pursuit (4km) Qualifying 40  
10:30 MJ – Team Sprint Qualifying 30  
11:00 ME – Team Sprint Qualifying 60  
12:00 Lunch Break 120  
14:00 WJ – 500mtr Time Trial Final 30  
14:30 MJ – 1km Time Trial Final 30  
15:00 AWARD CEREMONY – WJ 500mtr TIME TRIAL 10  
15:10 AWARD CEREMONY – MJ 1km TIME TRIAL 10  
15:20 WE – Points Race (20km)* Final 20  
15:40 AWARD CEREMONY – WE POINTS RACE 10  
15:50 WJ – Sprint 200m t.t. Qualifying 20 Best 8 qualify
16:10 WE – Sprint 200m t.t Qualifying 30 Best 12 qualify
16:40 ME – Team Sprint Finals 3-4 & 1-2 15  
16:55 MJ – Team Sprint Finals 3-4 & 1-2 15  
17:10 AWARD CEREMONY – MJ/ME TEAM SPRINT 20  
17:30 WJ – Sprint 1/4 Final 20  
18:20 WJ – Sprint 5th to 8th Places 10  
18:30 WE – Sprint Repechages 10  
18:40 WJ – Scratch 7.5km* Final 20  
19:00 MJ – Scratch 10km* Final 30  
19:30 AWARD CEREMONY – WJ/MJ SCRATCH RACE
FRIDAY – MARCH 08th
08:00 WE – Team Pursuit 3km Qualifying 50  
08:50 ME – Team Pursuit 4km Qualifying 60  
09:50 ME – Point Race 30km* Final 50  
10:40 AWARD CEREMONY – ME POINT RACE 10  
10:50 WE – Sprint 1/4 Final 20  
11:10 WE – Sprint 5th to 8th Places 10  
12:00 LUNCH
14:00 WJ – Individual Pursuit 2km Finals 3-4 & 1-2 15  
14:15 MJ – Individual Pursuit 3km Finals 3-4 & 1-2 15  
14:30 WE – Individual Pursuit 3km Finals 3-4 & 1-2 15  
14:45 ME – Individual Pursuit 4km Finals 3-4 & 1-2 20  
15:05 AWARD CEREMONY INDIVIDUAL PURSUIT WJ/MJ/WE/ME 35  
15:40 MJ - Sprint 200m t.t. Qualifying 30 Best 12 Qualify
16:10 ME – Sprint 200m t.t. Qualifying 30 Best 16 Qualify
16:40 WJ - Team Pursuit Qualifying 30  
17:10 MJ – Team Pursuit Qualifying 30  
17:40 ME – Madison 25km* Final 50  
18:30 AWARD CEREMONY ME MADISON
SATURDAY – MARCH 09th
08:00 WE – Omnium 1 – Flying Lap   30  
08:30 ME – Omnium 1 – Flying Lap   30  
09:00 WE – Team Pursuit 3km Finals 3-4 & 1-2 20  
09:20 Finals 3-4 & 1-2 Final 20  
09:40 AWARD CEREMONY – WE/ME TEAM PURSUIT 20  
10:00 MJ – Sprint 1/8 Finals 30  
10:30 ME – Sprint 1/8 Finals 30  
11:00 MJ – Sprint Repechages 15  
11:15 WJ – Sprint 1/2 Final 15  
11:30 WE – Sprint 1/2 Final 20  
12:00 Lunch
14:30 WE – Omnium 2 – Point Race 20km   40  
15:10 ME – Omnium 2 – Point Race 30km   50  
16:00 WE – Scratch 10 km* Final 20  
16:20 ME – Scratch 15 km* Final 40  
17:00 AWARD CEREMONY – WE/ME SCRATCH RACE 20  
17:20 WE – Omnium 3 – Elimination   20  
17:40 ME – Omnium 3 – Elimination   20  
SUNDAY – MARCH 10th
08:00 WJ – Team Sprint Qualifying 20  
08:20 WE – Team Sprint Qualifying 30  
08:50 MJ – Sprint 1/4 Final 20  
09:10 MJ – Sprint 5th to 8th Places 10  
09:20 ME – Sprint 1/4 Final 20  
09:40 ME – Sprint 5th to 8th Places 10  
09:50 WE – Omnium 4 – Individual Pursuit 3km   40  
10:30 ME – Omnium 4 – Individual Pursuit 4km   40  
11:10 WE - 500m Time Trial Final 70  
12:20 Lunch Break
14:30 ME – 1km Time Trial Final 40  
15:10 AWARD CEREMONY – WE/ME Time Trial 20  
15:30 WE – Omnium 5 – Scratch 10km   20  
15:50 ME – Omnium 5 – Scratch 15km   30  
16:20 WJ – Team Sprint Finals 3-4 & 1-2 10  
16:30 WE – Team Sprint Finals 3-4 & 1-2 10  
16:40 AWARD CEREMONY – WJ/WE TEAM SPRINT 20  
17:00 WE – Omnium 6 – 500m Time Trial   20  
17:20 ME – Omnium 6 – 1km Time Trial   30  
17:50 AWARD CEREMONY – WE/ME OMNIUM 20  
18:10 WJ – Keirin First Round    
  MJ – Keirin First Round    
  WE – Keirin First Round    
  ME – Keirin First Round    
19:20 WJ – Keirin Repechages    
  MJ – Keirin Repechages    
  WE – Keirin Repechages    
  ME – Keirin Repechages    
MONDAY – MARCH 11th
08:00 MJ – Sprint 1/2 Final 20  
08:20 ME – Sprint 1/2 Final 20  
08:40 WE – Sprint Finals 3-4 & 1-2 20  
09:00 WJ – Sprint Finals 3-4 & 1-2 20  
09:20 AWARD CEREMONY – WE/WJ SPRINT 20  
09:40 WJ – Team Pursuit 3km Finals 3-4 & 1-2 20  
10:00 MJ – Team Pursuit 4km Finals 3-4 & 1-2 20  
10:20 AWARD CEREMONY – WJ/MJ TEAM PURSUIT 20  
10:40 WJ – Keirin 1/2 Final 30  
  MJ – Keirin 1/2 Final    
  WE – Keirin 1/2 Final    
  ME – Keirin 1/2 Final    
12:00 Lunch Break
14:00 WJ – Points Race 10km Final 30  
14:30 MJ – Points Race 15km Final 30  
15:00 AWARD CEREMONY – WJ/MJ POINTS RACE 20  
15:20 MJ – Sprint Finals 3-4 & 1-2 30  
15:50 ME – Sprint Finals 3-4 & 1-2 30  
16:20 AWARD CEREMONY – MJ/ME SPRINT 20  
16:40 WJ – Keirin Final Places 7 to 12 60  
  MJ – Keirin Final Places 7 to 12    
  WE – Keirin Final Places 7 to 12    
  ME – Keirin Final Places 7 to 12    
17:40 WJ – Keirin Final    
  MJ – Keirin Final    
  WE – Keirin Final    
  ME – Keirin Final    
18:40 AWARD CEREMONY – WJ/MJ/WE/ME – KEIRIN
TUESDAY – MARCH 12th
10:00 ACC CONGRESS   Le Méridien,New Delhi  
15:00 Licnse Control & Jersey Check (Road Race) All Hotel Country Inn  
17:00 Team Manager Meeting (Road Race) ALL Team Manager’s Hotel Country Inn  
WEDNESDAY – MARCH 13th
08:00 MJ – Individual Time Trial 30km Final 120  
10:00 WE – Individual Time Trial 30km Final 120  
12:00 AWARD CEREMONY – MJ/WE TIME TRIAL 20  
14:30 WJ – Individual Time Trial 15km Final 120  
16:30 AWARD CEREMONY – WJ TIME TRIAL
THURSDAY – MARCH 14th
08:00 ME – Individual Time Trial 40km Final 120  
10:00 AWARD CEREMONY – ME TIME TRIAL 20  
10:20 MU23 – Individual Time Trial 35km Final 120  
12:20 AWARD CEREMONY – MU23 TIME TRIAL 20  
FRIDAY – MARCH 15th
08:00 MJ – Road Race 120km Final 210  
12:00 AWARD CEREMONY – MJ ROAD RACE 20  
14:30 WJ – Road Race 80km Final 180  
17:30 AWARD CEREMONY – WJ ROAD RACE 20  
SATURDAY – MARCH 16th
08:00 MU23 – Road Race 140km Final 210  
11:30 AWARD CEREMONY – MU23 ROAD RACE 20  
14:30 WE – Road Race 120km Final 210  
18:00 AWARD CEREMONY – WE ROAD RACE 20  
SUNDAY – MARCH 17th
08:00 ME – Road Race 200km Final 300  
13:30 AWARD CEREMONY – ME ROAD RACE 20  
*In case of no. of entries are more than 24 in Point Race and Scratch then heats will be conducted.
All Rights Reserved 2013.